Nemzetközi labdarúgás

Legyőzhetetlennek tűnik a címvédő spanyol armada – Csapatportré

Ha egy csapat címvédő egy világversenyen, akkor automatikusan az esélyesek között szokták emlegetni. Ha ugyanez a csapat világbajnok is, pláne igaz a megállapítás. Ha ehhez még hozzátesszük, hogy az együttes Európa két legjobb klubcsapatára épül, akkor… De talán nem is kell tovább ragozni.

A spanyol labdarúgó válogatott sokáig igazi "lúzer" csapatnak volt elkönyvelve, hiszen hiába volt mindig remek válogatottjuk, benne sok kiemelkedő képességű labdarúgóval, 2008-ig összesen egy, hazai pályán, két győztes meccsel elért Eb-címet jegyezhettek fel 1964-ben a krónikások. 

Utánpótlás-szinten is rengeteg siker érte az országot, melynek futballját – és válogatottját – hosszú idők óta határozza meg a Barcelona és a Real Madrid. Az 1950-es években sok siker még nem termett az ibériaiaknak, majd a ’64-es Eb-győzelem után alapos visszaesés következett: 1966 és 1978 között ki sem jutott a világversenyekre a spanyol alakulat. A ’78-as vb óta viszont csak egyszer, az 1992-es, svédországi Eb-ről hiányzott az "armada".

EURO 2012, C CSOPORT
Spanyolország
Területe: 504 645 négyzetkilométer
Lakosok száma: 46,082 millió
Főváros: Madrid
Labdarúgó-szövetség alapítási éve: 1913
FIFA-világranglista helyezés: 1.
Mezszín: piros-kék
Út az Eb-ig: Pontveszteség nélkül megnyerte a selejtező I csoportját
Korábbi Eb-részvétel: 8 (1964, 1980, 1984, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008)
Legnagyobb siker: világbajnok (2010), Európa-bajnok (1964, 2008), Európa-bajnoki ezüstérmes (1984)
Szövetségi kapitány: Vicente del Bosque (2008 óta)
Meghatározó játékosok lehetnek: Iker Casillas (Real Madrid), Andres Iniesta (FC Barcelona), Cesc Fabregas (FC Barcelona), Xavi (FC Barcelona), David Villa (FC Barcelona), David Silva (Manchester City)

Azt azonban nem lehet mondani, hogy a ’80-as, ’90-es évek hatalmas sikertörténet lett volna. Az 1982-es, hazai vb-n alig jutottak tovább a csoportból, és bár az 1984-es Eb-t ezüsttel zárták (a döntőben a házigazda franciáktól kikapva), utána vagy a csoportkört sem élték túl, vagy legkésőbb a negyeddöntőben elvéreztek.

Sorra váltották egymást a kispadon a szövetségi kapitányok, ám senkinek nem sikerült az áttörés. Miguel Munoz, Luiz Suárez Miramontes, Vicente Miera, Javier Clemente, José Antonio Camacho, Inaki Saez mind-mind csak sikertelenségre vitték a csapattal. Hiába kvalifikáltak szinte minden világversenyre remek eredménnyel a spanyolok, ott soha nem jött ki nekik a lépés. A legemlékezetesebb talán a 2002-es világbajnoki búcsú, amikor két gólt sem adtak meg az európaiaknak a házigazda, az előző körben már az olaszokat is vitatott körülmények között kiejtő Dél-Koreával szemben.

A spanyol válogatott Eb-kerete
A névsor posztok szerint
Kapusok:  Iker Casillas (Real Madrid), Victor Valdés (Barcelona), Pepe Reina (Liverpool)
Hátvédek: Álvaro Arbeloa (Real Madrid), Juanfran (Atlético Madrid), Sergio Ramos (Real Madrid), Gerard Piqué (Barcelona), Raúl Albiol (Real Madrid), Javi Martínez (Athletic Bilbao), Jordi Alba (Valencia)
Középpályások: Sergio Busquets (Barcelona), Xabi Alonso (Real Madrid), Xavi Hernández (Barcelona), Andrés Iniesta (Barcelona), Santi Cazorla (Málaga), Juan Mata (Chelsea), David Silva (Manchester City), Cesc Fabregas (Barcelona)
Támadók: Jesús Navas (Sevilla), Pedro Rodríguez (Barcelona), Fernando Llorente (Athletic Bilbao), Fernando Torres (Chelsea), Álvaro Negredo (Sevilla)

A 2004-es Eb-leégés után érkezett a kispadra Luis Aragones, aki – miután a 2006-os vb-n belátta, csapata nem tudja felvenni a versenyt az erőfocival – lefektette a később sikert sikerre halmozó csapat alapjait. A "tiki-taka" névre hallgató, Barcelona által is megcsodált, sok rövid passzra épülő játék a 2008-as kontinenstornára ért be, amikor is a spanyolok megnyerték az Eb-t.

""

Az egy évvel későbbi Konföderációs Kupán, az elődöntőben vesztették el 35 meccses veretlenségüket, amikor az Egyesült Államok legyőzte őket Dél-Afrikában. Ez sem törte meg a spanyol csapatot, mely favoritként érkezett a 2010-es vb-re – és amelyet kivételesen favoritként meg is nyertek. A Xavi-Iniesta tengely a középpályán halálos fegyvernek bizonyult, szinte egyik csapat sem tudta felvnni a kesztyűt a spanyolokkal (elég, ha a németekre gondolunk, akik az elődöntőig ellenállhatatlanul meneteltek, ott azonban labdába se rúgtak ellenük). Egyedül a fináléban a hollandok kőkemény játéka okozott némi fejtörést a csapatnak, azonban végül a finálét is megnyerte az együttes. Még úgy is, hogy ekkor már Vicente del Bosque volt a kapitány.

A spanyolok most is esélyesek, a csoportkörben nem is kaptak igazán nehéz ellenfeleket, hiszen az olaszok mellett a horvátok és az írek kaptak besorolást melléjük.